• Ku Bratke 1, 934 05 Levice

Som už starý. Je normálne, že som chorý a tučný?!

Staroba znamená choroba. Naozaj to tak musí byť?

Na stretnutiach s klientami v mojej poradni často počujem  všeobecne prijímané presvedčenie, že je normálne ak staršieho človeka niečo bolí, trpí nespavosťou a má niekoľko rôznych ochorení.

Pravdu povediac, aj keď toto počúvam často, neviem a nechcem si nato zvyknúť. Vždy sa snažím najlepšie ako sa v danej chvíli dá vysvetliť klientovi, že bolesti, choroby a ďalšie  problémy v oblasti či už telesného alebo duševného zdravia nie sú vo vyššom veku normálne a prirodzené.

Ako to s tým zdravím vo vyššom veku teda naozaj je?

Áno, človek naozaj môže zdediť predispozíciu k vzniku a prejaveniu sa niektorých ochorení. Podstatné však je, že na väčšinu ochorení, ktoré nás vo vyššom veku trápia dedíme len predispozíciu. To znamená, že máme možnosť danej chorobe predísť ( prevencia), a ak sa choroba prejaví, správnym štýlom života môžeme jej následky  a prejavy účinne minimalizovať.

Začnime pekne po poriadku a nahliadnime do svojho vnútra , mám na mysli  do vnútra brucha.

Iste ste už počuli o tom, že až 70% imunitného systému je v našich črevách. Presnejšie v lymfoidnom tkanive v čreve (tzv. GALT). Jeho úlohou je riadiť naše reakcie na prítomnosť vírusov, baktérií a iných patogénov.  Dôležitou súčasťou sú receptory, ktoré sú vždy pripravené zaútočiť na čokoľvek, čo naše telo vníma ako cudzie. Zároveň z látok , ktoré sú pokladané za nepriateľské dokáže robiť látky pre nás prijateľné. Ide o rôzne proteíny produkované bunkami, ktoré slúžia na obranyschopnosť organizmu. Sú to prirodzené zabijaky (z angl. killer). Napr. interferóny a cytokinín.

Je pravda, že starnutím nám ubúdajú tráviace enzýmy, sliny a žalúdočné kyseliny. V bežnom živote sa to prejaví tak, že jedlá, ktoré sme kľudne mohli konzumovať za mlada , sa môžu časom stať pre nás problematickými. Postupne sa objavujú tráviace problémy a  ďalšie ťažkosti. O to skôr by sme mali dbať na zloženie a pôvod našej stravy.

Imunitný systém pracuje tak, aby ochránil naše telo pred cudzími látkami.

Skonzumovaním jedla, ktoré vyvoláva zápal  sa aktivuje  imunitný systém, ktorý začne produkovať histamín a ďalšie látky. Účinky histamínu sa môžu prejaviť napríklad na očiach, slizniciach v nose, hrdle, pľúcach, pokožke, tráviacom trakte a vyvolajú nepríjemné príznaky alergie. Histamín podporuje rozširovanie kapilár, ktoré prepúšťajú viac vody. Dôsledkom tohto procesu je zadržiavanie vody  v tele a následne nárast hmotnosti. Takže konzumácia nevhodných jedál je zodpovedná okrem zdravotných dôsledkov aj za nárast hmotnosti. 

Ak prijmeme stravu , ktorá pre nás nie je vhodná, môže sa naštartovať akýkoľvek doposiaľ neprejavený zdravotný problém. Napríklad hnačka alebo naopak zápcha, bolesti hlavy, pálenie záhy, syndróm dráždivého čreva, kolísanie krvného tlaku, kožné problémy a ďalšie.

Chronický zápal v tele (o ktorom ešte v tejto chvíli nemusíme ani len tušiť) vyvoláva ďalej v tele celé spektrum zápalových procesov. Zápalové látky a voľné radikály v malom, ale stálom množstve neustále kolujú v našom tele.

Nielen imunitný systém ale i hormonálna sústava je v tejto situácií vyvedená z miery. Ako sme si už v tomto článku spomínali, imunitný systém spustí reťazovú reakciu a do krvi sa nám začnú uvoľňovať rôzne látky vrátane histamínu. Naše telo prechádza do stavu pohotovosti. Myslí si, že je napadnuté nepriateľom. Ak naďalej pokračujeme v pravidelnej konzumácií pre nás škodlivých potravín, potom sa  bude naše telo správať tak, akoby bolo v neustálom stave ohrozenia. Výsledkom je  chronický zápal, ktorý sa môže prejaviť napr. ako migréna, upchaté dutiny, depresia alebo rôzne bolesti  a choroby.

Naše telo sa snaží kontrolovať produkciu histamínu tým, že vyrába kortizol. Keďže v stave telesného alebo duševného stresu produkcia kortizolu stúpa, nazýva sa kortizol aj ako stresový hormón.

Telo pumpuje kortizol v snahe zastaviť produkciu zápalových zložiek. Následkom tejto fyziologickej rekcie je rýchle uvoľňovanie glukózy ako zdroja energie pre naše svaly pri nárazovej potrebe sily. Organizmus dostáva signál, že musí byť v pohotovostnom obrannom režime, a teda má ukladať tuk ( do zásoby- na horšie časy).

Máme tu dômyselné prepojenie medzi chronickým zápalom ( vyvolaným nevhodným stravovacími zvyklosťami) a priberaním. Vzniká začarovaný kruh. Tukové bunky produkujú chemických poslov, ktorí v priebehu času spôsobujú bunkám to, že prestanú reagovať na jednu z najkritickejších informácií nášho organizmu : inzulín. Určite si viete domyslieť čo sa deje ďalej…

Príjem cukru do buniek prestane efektívne fungovať. Glukóza ostáva v krvi a spôsobuje dlhodobé poškodenie obličiek a pečene. Ak v tomto momente nedôjde k náprave ( v životnom štýle) vznikne cukrovka.

Navyše zvýšená hladina glukózy ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy, ktorá zodpovedá za metabolizmus. Vidíme, že v ľudskom tele naozaj všetko spolu súvisí.

Je na našej zodpovednosti akým smerom sa chceme a budeme v stravovaní ( a nielen v ňom) uberať. Našťastie zdravie máme z veľkej časti vo svojich rukách a ak chceme, môžeme ho účinne ovplyvniť ( dúfam, že pozitívne).

Na záver: Čo si z tohto článku odniesť? Vyšší vek a staroba sa nemusia automaticky spájať s nepohodlím, rôznymi ochoreniami, ktoré sú neraz sprevádzané bolesťami. Rovnako ani nadváha či obezita nemusia ísť ruka v ruke s vyšším vekom. Stačí len chcieť vykročiť tým správnym smerom alebo zmeniť svoj doterajší smer. Upraviť svoje stravovanie tak, aby bolo našim liekom …

Ak ste sa rozhodli spraviť niečo pozitívne pre svoje zdravie, využite možnosť a objednajte sa na individuálnu konzultáciu a diagnostiku Vášho zdravotného stavu, metabolizmu a stravovania. Spolu nájdeme to najlepšie riešenie práve pre Vás!

https://zdravotekalevice.sk/product/vstupna-konzultacia-meranie-na-pristroji-tanita-bc-1000/

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

All search results
%d blogerom sa páči toto: