• Ku Bratke 1, 934 05 Levice

Výživa a pitný režim (nielen) malých športovcov 

Výživa a pitný režim  športujúcich detí si vyžaduje primeranú pozornosť. Jej potreba závisí od toho ako intenzívne sa dieťa danému športu venuje. Rovnako by sme mali brať do úvahy aj druh športovej aktivity a najdôležitejšie je zohľadniť individuálne nároky na výživu u konkrétneho dieťaťa.

Iné potreby a nároky sú kladené na stravovanie dieťaťa, ktoré má tréningy v trvaní 1,5 až 2 hodiny  3-4x za týždeň a prirodzene iný spôsob stravovania potrebuje dieťa, ktoré svoju aktivitu vykonáva raz za pár dní.

Ak sa dieťa venuje športu naozaj intenzívne a pravidelne je potrebné jeho výžive venovať podobnú pozornosť ako u dospelého športovca.

Dôležité je aby kvalifikovaný výživový poradca (nutričný terapeut) správne stanovil somatotyp dieťaťa a  v súvislosti s ním optimálny kalorický príjem a prísun živín. 

Športovci, a týka sa to aj športujúcich detí majú zvýšený nárok na prísun vitamínov a minerálnych látok, a to v prirodzenej forme, v podobe zeleninových  ovocných štiav a rovnako aj v podobe vhodne zvolených výživových doplnkov.

U detí, ktoré sa aktívne venujú športu je nutné  zabezpečiť najmä dostatok  vápnika, horčíka a železa.

Prirodzené zdroje týchto minerálnych látok sú v prípade vápnika: mandle, mak, figy, kešu, tvaroh, syry (u mliečnych výrobkov je vstrebateľnosť vápnika diskutabilná).

Horčík nájdeme v celých zrnách, strukovinách čokoláde, kakae, tmavej listovej zelenine a v orechoch.

Železo obsahuje hlavne mäso, vaječný žĺtok, špenát, obilniny, strukoviny. Ide o tzv. hémové železo (zo živočíšnych zdrojov). Je ľahšie vstrebateľné ako železo z rastlinných zdrojov, teda tzv. nehémové železo.

Vstrebávanie železa znižujú vápnik, horčík, zinok. Preto treba dodržiavať v ich užívaní  v prípade suplementácie min. 2 hod. odstup.

Vstrebávanie železa tiež znižujú celozrnné pečivo, vajcia, mlieko, mliečne výrobky, káva, čaj. Rovnako i tu je treba dodržať časový odstup aspoň 2 hodín od konzumácie uvedených potravín a železa.

Naopak vstrebávaniu železa napomôžu zeleninové a ovocné šťavy, nakoľko obsahujú vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa.

Vynikajúcim zdrojom vápnika a horčíka sú koralové minerály, ktoré majú vhodný pomer vápnika a horčíka, 2 až 2,5: 1 v prospech vápnika.  

              Coral minerals 

Pitný režim športujúcich detí  je nemenej dôležitý ako samotné stravovanie. Pred samotným tréningom je najlepšie piť hypotonický roztok, čiže jednoducho čistú vodu. Hydratovať organizmus pred tréningom či športovým výkonom je treba pozvoľna nie nárazovo.

Počas samotného tréningu je najlepší izotonický roztok. Pre deti je veľmi vhodný zelený čaj s medom, štipkou soli a citrónovou alebo grepovou či pomarančovou šťavou. Množstvo soli má byť len také aby vôbec neovplyvnilo chuť nápoja.

Už po samotnom tréningu je zase vhodné dopriať si hypertonický roztok, ktorý obsahuje bielkoviny a sacharidy.

Teplota nápojov je tiež dôležitá,  deti by nikdy by  popíjať chladené nápoje (hrozí riziko kŕčov v tráviacom trakte).

Takýto pitný režim je vhodný pre naozaj intenzívne športujúcich.

Čo sa týka samotného jedla, posledné jedlo pred tréningom by malo byť cca 2 hodiny pred začiatkom tréningu. Vhodný je vývar zo zeleniny a hydiny s cestovinami a k tomu bezmäsité jedlo, napr. ryžový nákyp, zemiaková kaša so zeleninou. Pečivo s minimom masla, obilné kaše pripravené s vodou alebo rastlinným nápojom.

Naopak nevhodné pred tréningom sú koncentrované bielkovinové zdroje (mäso, mlieko, mliečne výrobky), ďalej surová zelenina, veľké množstvo ovocia, pečené alebo vyprážané mäso, kysnuté koláče, strukoviny, ťažké omáčky.

A čo dať športovcovi bezprostredne po tréningu?

Pre zabezpečenie čo najlepšej regenerácie po športovom výkone  je najlepšie zjesť ovocie, ovocnú šťavu, tyčinku, ryžu.

Medzi tréningami dajte svojmu malému športovcovi banán, datle, polievku, nákyp, tyčinky müsli s ovocím (najlepšie doma pripravené).

Potom na večeru mu môžete dopriať ľahší bielkovinový pokrm, napr. hydinové mäso na šťave so zeleninou, tofu so zeleninou a podobne.

Ďalšou možnosťou ako spestriť jedálniček športovca sú zelené potraviny. U detí dáme prednosť zelenému jačmeňu alebo zelenej pšenici pred chlorellou či spirulinou.

Zelené potraviny sú vynikajúcim zdrojom antioxidantov, ktoré sú dôležité v eliminácii oxidačného stresu, podpore imunitného systému a zvýšení celkovej vitality organizmu.

                                                                                        BIO mladý jačmeň 90G

Ak sa aj Vy potrebujete poradiť ohľadom stravovania Vášho dieťaťa, môžete ma kontaktovať.

Pre deti poskytujem zľavy z ceny poradenstva.😊

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

All search results
%d blogerom sa páči toto: